Ochrona danych osobowych … W domu?!?

Każdy z nas ma za sobą szkolenia z ochrony danych osobowych. Różnie do nich podchodzą nasi pracodawcy, czasem jest to tylko papierek ale często przykra praktyka. A teraz pracuję z domu. Hulaj dusza bez kontusza?

1. Niestety praca zdalna nie zmienia zasad związanych z RODO

No może nie do końca jest tak, że RODO domowe nie różni się od biurowego.

1. W pracy zdalnej masz kontakt z innymi domownikami

Wydaje się, że domu czujesz się bezpiecznie oraz komfortowo. Przynajmniej do czasu aż masz dość dzieci 😊 Zajmują Ci czas, irytują (małżonek czy tzw. dzisiaj „partner” również). No i korzystasz z domowego WiFi, które nie jest zabezpieczone tak jak sieć komputerowa w pracy. A jeszcze możesz używać własnego sprzętu jeśli pracodawca Cię odpowiednio nie wyposażył.

1. Pewnie musisz korzystać z VPN podczas pracy zdalnej

Ten dodatkowy krok, który wykonujesz aby rozpocząć pracę jest absolutnie niezbędny. Korzystanie z VPN, szyfruje transmisję danych. Od razu podnosi to poziom bezpieczeństwa bez ingerencji w komputer, smartfon czy domowy router.

1. Nie udostępniaj urządzenia domownikom

Od teraz traktuj laptop, tablet, komputer czy smartfon jako narzędzie pracy, do którego dostęp masz tylko Ty i nikt inny. Nie puszczaj na nim bajek, nie dawaj go dzieciom do zabawy, nie rób zakupów, nie przeglądaj sieci w celach prywatnych. Każde takie działanie zwiększa ryzyko infekcji komputera, a nawet zaszyfrowania dysku poprzez zagrożenia takie jak ransomware.

A gdy dziecko jest pasjonatem komputerów, to może próbować z hakować Twoje urządzenie a potem firmę. Wtedy dopiero znajdziesz się w kłopocie.

1. Nadal blokuj ekran komputera

Najskuteczniejsza metoda ochrony danych przed osobami postronnymi. Jeżeli tylko na chwilę zostawiasz sprzęt bez nadzoru – zablokuj ekran za pomocą kombinacji:

• dla systemu Windows – WIN + L
  • dla urządzeń Apple – Control-Command-Q
  1. Raz na tydzień sprawdź komputer oprogramowaniem antywirusowym

W trakcie pracy zdalnej Twój komputer może być podatny na różne zagrożenia tj. spam w wiadomościach email, phishing, wirusy w załącznikach oraz ataki związane z socjotechniką, obecnie wykorzystujące histerię pandemii. Aby zwiększyć bezpieczeństwo skorzystaj z oprogramowania antywirusowego, które chroni urządzenie w czasie rzeczywistym.

1. Nie podłączać urządzeń zewnętrznych?

Jeśli firma nie korzysta z chmury albo nie pracujesz zdalnie przez VPN w sieci firmowej, czy gdy po prostu Internet jest wolny musisz samodzielnie zadbać o backup. Skontaktuj się z informatykami i poproś, aby poprowadzili Cię przez sprawdzenie dysku USB (lub pendrive’a), na który będziesz składować kopie bezpieczeństwa.

Ale nie podłączaj żadnego urządzenia zewnętrznego (domowego) zanim nie uzyskasz zgody działu IT.

Rozwiązania takie jak OneDrive lub Dysk Google w pakiecie G Suite rozwiązują również problem z dostosowaniem środowiska technologicznego do wymogów RODO.

1. Aktualizuj system i spraw aby hacker zaatakował kogoś innego

Statystycznie 50% podatności na ataki hackerskie wynika z niedbania o aktualizacje. Lepiej zrobić 100 aktualizacji za dużo niż o jedną za mało. Hakerzy posługują się bardzo często automatami, które wyszukują w Internecie niezaktualizowane komputery. To trochę tak jakby złodziej samochodów na parkingu widział auto, w którym nie ma migającej diody alarmu. Najczęściej od niego zacznie kradzież.

To samo dotyczy pracy zdalnej za pomocą smartfona. To dobry moment, aby sprawdzić, czy producent nie wprowadził dla niego odpowiedniej aktualizacji.

1.  I niech moc będzie z Tobą

Pewnie wiesz, że firma zatrudnia Yodę. Właściwie IODĘ. Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Jeśli masz wątpliwości czy coś robisz dobrze, dzwoń do niego, on też chce zapracować na swoje wynagrodzenie 😊

Opracowałem na podstawie https://blog.home.pl/2020/03/praca-zdalna-rodo/

Zdjęcie za Jonathan Hordle/REX Shutterstock/EAST NEWS