PORADY

Praca zdalna ale bezpieczna

Wielu z nas zostało w domu skąd może pracować. I dobrze, chociaż należy pamiętać że pracodawca ma prawo kontrolować pracownika. Ale co zrobić aby zapewnić bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni podczas pracy zdalnej? Krótki instruktaż opublikowało Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z NASKiem:

 • Zapewnij odpowiednie narzędzia (smartfon, tablet, komputer/laptop). Wcześniej zwróć uwagę, czy mają aktualne oprogramowanie.
 • Pracodawca nie powinien narażać na dodatkowe koszty – nie wszyscy pracownicy muszą mieć u swoich operatorów pakiety internetowe. W takich przypadkach, warto wyposażyć ich w modem lub inne urządzenia umożliwiające dostęp do sieci a nawet pakiet kilku gigabajtów Internetu u operatora sieci komórkowej.
 • Jeśli Twoja firma prowadzi wymianę dokumentów czy korespondencję, która powinna pozostać poufna lub zawiera tajemnice handlowe, powinieneś zapewnić pracownikom bezpieczne łącze, czyli tzw. VPN.
 • Warto skorzystać z technologii nowocześniejszych i bogatszych w funkcje niż e-mail, oto one:
  • najpopularniejsze, choć niejedyne, usługi umożliwiające dzielenie się plikami to: Google Dysk, Microsoft OneDrive i Dropbox. Konta na tych platformach można założyć za darmo. Firmy oferujące te platformy już dawno zadbały aby ich usługi były w zgodzie z RODO.
  • wieloosobowe wideokonferencje, a nawet dzielić się zawartością naszego ekranu z pozostałymi uczestnikami. To trochę tak, jak byśmy wyświetlali prezentacje na ekranie. Wszystko to, w czasie rzeczywistym.
  • Możemy się z pracownikami zobaczyć lub usłyszeć. Możemy – ważne, by na odległość. Narzędzia, które to umożliwiają to np. Skype, Microsoft Teams (linki do instrukcji niżej) czy Google Hangouts.
  • Coraz częściej komunikujemy się za pomocą Messengera czy WhatsAppa, które dają możliwość stworzenia grupy, w której może być kilka osób. W jednym momencie, dzięki kilku kliknięciom możemy przekazać, np. wszystkim uczestnikom projektu, potrzebne im informacje czy dokumenty. Niektóre znane międzynarodowe firmy, z uwagi na sytuację w jakiej się znaleźliśmy, swoje narzędzia udostępniają teraz za darmo. Warto to sprawdzić.

 

Skip to content